مردانه

فیتنیس” شدن، سلامتی را قربانی مکمل‌های ورزشی می‌کند!

شاید امروزه فیتنیس و بدنسازی جزو “راحت ترین” و “ارزان‌ترین” و “در دسترس‌ترین” ورزش‌های کشور باشد. این همه به دلیل دنیای ماشینی است که بدن انسان می‌تواند هم ورزش کند و علاوه بر آن بهترین به قول معروف “استایل” بدنی را پیدا کنید. این هم عاقبت “زندگی سلولی” است.

بدنسازی 1
بدنسازی ۱

ضعف و قوت باشگاه‌های بدنسازی در البرز[فیتنس]

استان البرز به لحاظ باشگاه‌های بدنسازی و فیتنیس در کشور جزو پرتعدادترین است. این موضوع سبب ایجاد نقاط  ضعف و قوت زیادی در این امر شده است. از طرفی ایجاد مراکز ورزشی بیشتر در بین جوانان، کاهش آسیب‌های اجتماعی را درپی داشته و از طرف دیگر تعدد زیاد مراکز ورزشی که اکثریت مطلق آن خصوصی هستند، سبب کاهش بازدید و سرکشی دستگاه‌های نظارتی می‌شود.

برای پیگیری این موضوع سری به باشگاهی می‌زنیم تا با روند ثبت‌نام آن آشنا شویم. مدارک زیادی برای ثبت‌نام جز کارت ملی و عکس برای صدور کارت نمی‌خواهد. باشگاه از مربیانی برخوردار است که روند تمرینات را برای همه افراد از مبتدی تا حرفه‌ای در اختیار ورزشکاران قرار می‌دهد.  این مکمل ها بیشتر خارجی هستند. و اگر مجاز باشد باید وزارت بهداشت آن را تایید کند. انواع مختلفی مکمل وجود دارد از کراتین و گلوتامین تا کربوهیدارت‌ها را می توان تهیه کرد.

حتما توجه کنید که در صورت ثبت نام در باشگاه های بدنسازی، لباس مناسب مخصوص بدنسازی همراه خود داشته باشید.

 

بدن “توخالی” نباشد

با شوخی به خود نگریستم که نکند این بدنی که ساخته می‌شود “توخالی”  و عاقبت “پهلوان پنبه” شوم. به همین جهت برای این موضوع به سراغ افراد و مسئولان دخیل در امر بدنسازی و پرورش اندام رفتیم.  اداره کل ورزش وجوانان به عنوان متولی امر ورزش در استان البرز باید در این زمینه و نظارت‌های که بر باشگاه‌های ورزشی وجود دارد اهتمام جدی را به خرج دهد.

 “داروخانه” تنها مرجع رسمی توزیع و فروش مکمل‌ها است

امیر غفرانی مدیرکل ورزش و جوانان استان البرز اظهار داشت: این ورزشکار برای تامین پروتئین لازم برای شرکت در مسابقات لازم است که مواد غذایی مقوی و زیادی را در برنامه خود داشته باشد و به همین دلیل از مکمل‌های غذایی برای تقویت بهتر استفاده می‌کند.

معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت و بازرسی اداره‌کل ورزش و جوانان با مکان‌هایی که به تولید یا توزیع مکمل‌های غیر مجاز مبادرت می‌کنند برخورد لازم را دارد.

۲۸۰ باشگاه بدنسازی و فیتنیس مجوز دارد

همچنین  حمید حیدرخانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج با بیان اینکه ۴۰۰ باشگاه رسمی بدنسازی و فیتنیس وجود دارد و ۲۸۰ باشگاه دارای مجوز هستند و الباقی در حال اخذ مجوز هستند، اظهار داشت: در امر تجویز مسائل پزشکی و مکمل‌های غذایی فقط  “داروخانه”  مجاز به فعالیت است و نباید باشگاه‌ها در این امر دخالت کنند و اگر باشگاه ورزشی ورود کند با آن برخورد خواهد شد.

اگر تخلفاتی انجام شود باشگاه  پلمب خواهد شد و در هر رشته ورزشی افراد سودجو وجود دارد. و به دلیل اینکه اعتبارات و نیروی انسانی کافی وجود ندارد نظارت و سرکشی‌ها دچار اشکال می‌شود.

نظارت  نیاز به اعتبارات و نیروی انسانی دارد

مدیر کل عنوان کرد: کمک‌های مالی این هیئت از خیرین و ورزشکاران است و برای بدنسازی نمی توان در باشگاه‌ها، رسانه و مطبوعات اسپانسر مالی تهیه کرد و هیچ باشگاه دولتی نیز وجود ندارد.

وی اضافه کرد: آموزش در بدنسازی بسیار حائز اهمیت است و هیئت بدنسازی برای مربیان و ورزشکاران دوره‌های آموزش بیشتر در نظر گرفته است و از برخورد قهری در این ورزش خودداری باید شود و بیش‌تر نگاه آموزشی را مدنظر قرار داد.

۵۰ باشگاه و مکان فروش مکمل‌های ورزشی پلمب شد

مشکلات پزشکی و درمانی در این رشته بدنسازی و فیتنیس پر طرفدار که در بین جوانان ریشه کرده است بسیار اهمیت دارد. به همین سبب مصاحبه ای با رئیس هیات پزشکی استان البرز انجام دادیم. تا توصیه‌های بهداشتی برای مصرف کنندگان مکمل های غذایی و ورزشکاران این بخش را بیان کند.

طبیعی است  که به غیر از اماکن ورزشی مکان‌ها یا فروشگاه‌هایی به فروش یا توزیع مکمل‌های غذایی مبادرت می‌کنند. که از حیطه بازدیدهای این هیئت جدا است و قطعا باید سازمان‌های نظارتی دیگر پیگیری کنند.

در این دو سال  ۵۰ مورد پلمب اماکن ورزشی و باشگاه انجام شده است و به هیچ عنوان ارائه، فروش و تجویز هر گونه مکمل غذایی یا برنامه ورزشی بدون نظر پزشک ورزشی در باشگاه به غیر از داروخانه‌ها ممنوع است.

بدنسازی 2

بدنسازی ۲

باسگاه های بدنسازی و فیتنیس و سلامت جوانان با مصرف مکمل‌ها “سکته” نکند

استفاده نادرست از مکمل‌ها در بین جوانان و ورزشکاران مشاهده می‌شود نظارت بیشتر دستگاه‌های ذی‌ربط را برای کنترل در اخذ مجوز باشگاه و یا فروش غیرقانونی این مکمل‌های ورزشی می‌طلبد. به دلیل رواج علاقمندی “فیتنیس” در جوانان, اگر جلوی این تخلفات گرفته نشود مستقیما سلامت جامعه دچار “سکته” می‌شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.