لباس‌های ما توسط فقیرترین مردم جهان تولید می‌شود!

gallery1 min 1 - لباس‌های ما توسط فقیرترین مردم جهان تولید می‌شود!

 

چرا به انقلاب در صنعت مد نیاز داریم؟ زیرا شش سال بعد از فروریختن کارخانه رانا پلازا در بنگلادش، لباس‌های ما هنوز توسط فقیرترین مردم جهان تولید می‌شود که بیش از حد کار می کنند و دستمزدهای ناچیز می‌گیرند.

بررسی ها حاکی از آن است در غنا ۷۰ درصد از بیماری‌ها ناشی از آب آلوده و سیستم فاضلاب غیربهداشتی است. بیش از ۶ میلیون نفر به  آب سالم دسترسی ندارند و همین باعث شده استفاده از کیسه‌های آب بهداشتی گسترش زیادی داشته باشد. کیسه‌های پلاستیکی دورریخته شده، به چشم‌اندازی آشنا در تمام شهرها و روستاهای این کشور تبدیل شده است.

شرکت عینک‌سازی پالا به دنبال راهی بود که هم بتواند جوامع فروپاشیده‌ی آفریقا را توانمند و هم عینک‌های آفتابی‌اش را به شکلی اقتصادی تولید کند. این چنین بود که کیسه‌های پلاستیکی سر از شرکت عینک‌سازی درآوردند.

بافنده‌های قدیمی حالا یک راهکار جدید داشتند. پسماندهای پلاستیکی جمع‌آوری، شسته، ذوب و دوباره به پلاستیک تبدیل می‌شدند تا به عنوان جایگزینی برای نی‌های طبیعی که از قدیم در جوامع محلی استفاده می‌شد به کار گرفته شوند و بافنده‌ها آن‌ها را به جلد عینک تبدیل کنند. نام هر بافنده روی جلد عینک نوشته می‌شد.

در وبسایت این شرکت به این نکته اشاره شده که پالا یک فعالیت تجاری صرف نیست، بلکه ماموریتی است برای پایان بخشیدن به فقر، توانمندسازی مردم بومی، حفاظت از سیاره و لذت بردن از صلح.

به همین دلیل این شرکت اقدامات ویژه‌ای برای حفاظت از محیط‌زیست و رعایت حقوق انسانی در پیش گرفته است. رساندن هر عینک به دست مصرف‌کننده تاثیری بر محیط‌زیست می‌گذارد،  بنابراین به ازا ارسال هر محموله، ۱ دلار برای جبران هزینه‌های ناشی از انتشار دی‌اکسیدکربن در نظر گرفته می‌شود.

همه ارسال‌ها با پاکت نامه ۱۰۰ درصد بازیافتی انجام می‌شود که یا بازیافت یا دوباره استفاده می‌شوند. کارت‌های تبلیغاتی در محل فروش، از جنس مقوای بازیافتی یا چوب‌های دوباره استفاده شده هستند.

کارخانه این شرکت در چین، مرتبا از سوی یک سازمان بی‌طرف ارزیابی می‌شود تا اطمینان حاصل شود که به تجارت اخلاق‌مدار و مسئولیت اجتماعی پایبند است. پالا محصول جنبش نوینی در صنعت مد و پوشاک است به نام  «انقلاب مد».

سال ۲۰۱۳ بود که ساختمان کارخانه تولید پوشاک رانا پلازا در بنگلادش فروریخت، ۱۱۳۸ نفر مردند و بسیاری مجروح شدند. بیشترشان کارگران تولید کننده پوشاک بودند که با وجود ترک‌های بزرگی که در دیوارها وجود داشت، مجبورشان کرده بودند به ساختمان برگردند.

 

 

Our Score
ممنون میشویم که با دادن بیشترین ستاره از ما حمایت کنید.
[Total: 0 Average: 0]

مهدی قاسمی نژاد

مهدی قاسمی نژاد

→ خواندن مطلب قبلی

سلامتی که فدایِ مُد می‌شود!

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *