تاریخ امروز:۱۰/۰۴/۱۴۰۱

کفش کوهنوردی مردانه-نکات طلایی در خرید کفش کوهنوردی2 min read

کفش کوهنوردی

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از وسایل بسیار مهم کوهنوردی، کفش کوهنوردی اورجینال است. هنگام کوهنوردی، برداشتن یک قدم اهمیت زیادی دارد و حتی در مواقعی ممکن است فاصله‌ی بین مرگ و زندگی باشد. پس بسیار مهم است که مهم‌ترین ابزار کوهنوردی یعنی پای خود را به شکلی مناسب، برای ادامه‌ی پیمایش مجهز کنید. ابتدا مهم است که بدانید از کفش خود می خواهید در چه محیطی استفاده کنید. همان ویژگی‌های محیطی مشخص خواهند کرد که چه قابلیت‌هایی در کفش کوهنوردی مردانه اهمیت دارد.

کفش کوهنوردی

ویژگی های کفش کوهنوردی مردانه

ضدآب بودن کفش کوهنوردی مردانه


هنگام استفاده از بهترین کفش کوهنوردی چهارفصل، فرقی نمی‌کند که صعود زمستانه دارید یا کفش کوهنوردی ضد آب را در سایر فصول سال استفاده می‌کنید ،قابلیت ضدآب بودن کفش شما از اهمیت زیادی برخوردار است تا تحت هر شرایط آب‌وهوایی و با بارش‌های فصلی، داخل کفش خشک باقی بماند. وجود تکنولوژی‌هایی مانند Gore-Tex در ساخت کفش علاوه بر ایجاد هواخوری، تضمین‌کننده‌ی مقاومت کوهنوردی در برابر نفوذ آب خواهد بود.

نوشته پیشنهادی :   کت و شلوار مردانه جدید-نکات طلایی ست کردن کفش با کت و شلوار

استحکام کفش کوهنوردی مردانه


در مسیر صعود هر لحظه ممکن است ، تکه‌سنگ کوچکی از بالا بلغزد و روی پای شما بیفتد ، چه‌بسا به بروز آسیب‌هایی منجر شود. با توجه به وجود خطرات این‌چنینی، برای ساخت بهترین کفش‌ کوهنوردی از موادی استفاده می‌شود که مقاومت زیادی در برابر ضربه و فشار داشته باشد تا در صورت بروز چنین حوادثی، از جهت حفظ ایمنی پاهایتان آسوده‌خاطر باشید. طراحی برخی کفش‌های کوهنوردی به گونه‌ای است که در قسمت پنجه، لایه‌ای محافظ قرار داده شده است. این لایه‌ی محافظ ، ایمنی کفش را دربرابر فشار و ضربه بیشتر می‌کند. درواقع سازندگان کفش‌های کوهنوردی برای تقویت ساختار کفش در قسمت پنجه از موادی محکم مانند چرم طبیعی، چرم مصنوعی یا کامپوزیت استفاده می‌کنند که به رویه‌ی کفش مقاومت بیشتری می‌ دهد.

کفش کوهنوردی

مشاهده و خرید محصول

زیره کفش کوهنوردی مردانه


جنس زیره و نوع آج هایی که در طراحی و ساخت کفش کوهنوردی استفاده می شود اهمیت زیادی دارد. زیره‌ی کفش‌ کوهنوردی با توجه به موارد استفاده‌ای که دارند، با یکدیگر متفاوت‌اند.
برای کفش‌هایی که در سنگ‌نوردی، یخ‌نوردی یا کوهنوردی در ارتفاعات زیاد استفاده می‌شوند، طراحی زیره باید به صورتی باشد که قابلیت نصب کرامپون را داشته باشد ،اما برای کفش‌هایی که در ارتفاعات پایین‌تر استفاده می‌شوند، صرفا وجود زیره‌ای آج‌دار و تهیه‌شده از لاستیک مقاوم کافی است تا با ایجاد اصطکاک با سطح زمین بتواند به شما کمک کند که به‌راحتی به مسیر خود ادامه دهید.

قابلیت حفظ دما و هواخوری کفش کوهنوردی مردانه


این دو قابلیت کاملا با یکدیگر تفاوت دارند ، ما برای انتخاب کفش مناسب کوهنوردی باید به این دو قابلیت به‌طور یکسان توجه داشته باشیم. آن کفش‌هایی که برای صعود سه‌فصله استفاده می‌شوند، باید دارای قابلیت هواخوری باشند تا علاوه بر جلوگیری از تعریق زیاد سطح پوست، به خنک نگه داشتن پای شما کمک کنند. اما برای کفش‌های مورداستفاده در صعودهای زمستانه یا در محیط‌های سرد، قابلیت هواخوری اهمیت زیادی ندارد و نکته مهم این است که کفش بتواند پایتان را گرم نگه دارد. در تولید این نوع کفش‌ بیشتر از تکنولوژی‌هایی بهره می‌گیرند که از هدررفتن دمای بخش داخلی کفش جلوگیری شود و مانع از سرمازدگی پاهایتان شود. برای انتخاب بهتر کفش کوهنوردی به این توجه داشته باشید که می خواهید از کفشتان در چه دمایی استفاده کنید.

کفش کوهنوردی

جنس رویه کفش کوهنوردی مردانه


باید دقت کنید که محیط‌های کوهستانی دارای شرایط ویژه‌ی آب‌وهوایی و محیطی هستند که بر افزایش سرعت پوسیدگی کفش تاثیر زیادی می گذارند. با توجه به این شرایط سازندگان کفش‌های کوهنوردی برای ساخت رویه از موادی استفاده می‌کنند که دربرابر شرایط محیطی مختلف مقاومت داشته باشند. کفش های کوهنوردی علاوه بر ساختار رویه‌، در قسمت‌های پنجه، پاشنه یا قسمت‌های کناری با موادی مانند چرم مصنوعی، چرم طبیعی، پلی‌اورتان یا لاستیک تقویت می‌شوند.‌

لایه‌ی میانی کفش کوهنوردی مردانه


لایه میانی مناسب دو مزیت برای استفاده کننده دارد. اگر در ساخت لایه میانی کفش کوهنوردی موادی مناسب مانند EVA به کار رفته باشد، باعث می شود فشاری که از ضربات وارد شده به زمین به پای شما برمی‌گردد تا حد بسیار زیادی کم می‌شود. همچنین لایه‌ی میانی ضخیم باعث می‌شود گرمای کمتری از کف کفش هدر برود و در آخر بتوانید به خوبی از پای خود در برابر سرما محافظت کنید.‌

وزن کفش کوهنوردی مردانه


در انتخاب کفش‌ کوهنوردی، توجه داشته باشید که کفش شما وزن زیادی نداشته باشد. مقدار انرژی مورد نیاز برای قدم برداشتن با کفش‌های سنگین بسیار بیشتر از کفش‌هایی است که وزن کمتری دارند. در کوهنوردی، حفظ انرژی برای ادامه‌ی پیمایش مسیر اهمیت دارد، کفشی انتخاب ‌کنید که وزن مناسب داشته باشد تا با استفاده از آن انرژی زیادی استفاده نکنید. البته توجه داشته باشید که کفش‌های کوهنوردی مناسب ارتفاعات بالاتر یا بوت‌های کوهنوردی به دلیل ضخیم‌تر بودن لایه‌ی میانی ممکن است وزنی بیش از ۵۰۰ گرم داشته باشند ، تا به ایمنی بیشتر و گرم ماندن پا کمک کند.

موادی که در ساخت کفش استفاده می شود

۱-چرم طبیعی.
۲-چرم مصنوعی.
۳-پارچه های مخصوص.
۴-ترکیبات پارچه ای جدید مثل گورتکس.

کفش کوهنوردی

بعد از هر بار کوهنوردی

کفش ها را بشویید.
کفش ها را با پارچه خشک کنید.
برای حفظ انعطاف پذیری و جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت ، کفش را خشک کنید و واکس مخصوص بزنید.
برای خشک کردن کفش از گرمای زیاد استفاده نکنید.
برای محافظت و تمیز کردن کفش پلاستیکی از اسپری مخصوص محافظت کننده استفاده کنید.
برای مراقبت از کفش ، در صورت کوچکترین صدمه به کفش ، در اولین فرصت باید تعمیر شود.

نوشته پیشنهادی :   کفش کوهنوردی مردانه-نکات طلایی در خرید کفش کوهنوردی
”]

نکات مهم هنگام خرید کفش کوهنوردی مردانه

کفش یک سایز بزرگ تر از پایتان انتخاب کنید.
سعی کنید آخر وقت کفش بخرید ، زیرا در این زمان پا فاقد ورم بوده و در حالت عادی و استاندارد قرار دارد.
هنگامی که به صورت اینترنتی کفش کوهنوردی ملی می خرید حتما به برند محصول و سابقه فروشگاه توجه کنید.
وقتی که کفش را پوشیدید، تا جایی که می توانید پایتان را به سمت جلوی کفش ببرید، بو صورتی که پنجه پا کامل در جلوی کفش قرار بگیرد.
وقتی که از کفش کوهنوردی خارجی استفاده می کنید، جوراب مخصوص کوهنوردی بپوشید، زیرا جوراب روزمره مناسب نیست.
جالب است بدانید نحوه‌ی گره زدن بند کفش روی فیت بودن کفش در پا تاثیرگذار است.
بعد از بستن بند کفش، روی یک پای خود بایستید و به دیوار ضربه بزنید، اگر کفش مناسب باشد، هیچ ضربه ای به پای شما وارد نمی شود.

کفش کوهنوردی

انواع کفش کوهنوردی مردانه

کفش‌های کوهپیمایی
کفش های کوهنوردی زمستانی
کفش های راهپیمایی
کفش های همالیا نوردی
کفش های سنگ نوردی
کفش های یخ نوردی

کفش کوهنوردی

برندهای کفش کوهنوردی مردانه

برندهای ایرانی

برند لاوان
برند پایار
برند تبریز کسرا
برند آسیا
برند سیمپا
برند قارتال
برند کوهسار

برندهای خارجی

BESTARD
SCARPA
MAMMUT
ASOLO
lA SPORTIVA
MILLET

نوشته پیشنهادی :   کفش چرم مردانه- انتخاب و خرید کفش چرم مردانه

خصوصیات لازم برای کفی کفش کوهنوردی مردانه

انعطاف پذیر باشد.
ضربه گیر باشد.
وضعیت استقرار کف پا را در داخل کفش حفظ کند.
عاج های عمیق داشته باشد.
اصطکاک خوبی داشته باشد.
مقاومت بالایی داشته باشد.
ضد آب باشد.

کفش کوهنوردی

خصوصیات لازم برای رویه کفش کوهنوردی مردانه

۱. قابلیت تعریق داشته باشد.
۲. برای راحتی پا نرم و قابل انعطاف باشد.
۳. محکم باشد.
۴. در برابر سرما ، گرما و عوامل محیطی مقاوم باشد.
۵. برای راحت تر بودن ، کیپ شدن بهتر و در آوردن راحت تر کفش ها ، بند تا نزدیکی پنجه پا ادامه داشته باشند.
۶. روی پا و قوزک ها را بپوشاند.

 

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که کفش کوهنوردی از کجا بخرم؟ باید خدمت شما عرض کنم که این محصول را می توانید در سایت فست مد خریداری کنید. در انتهای این مطلب تعدادی کفش کوهنوردی مردانه آورده شده است. سعی شده هم کفش کوهنوردی ارزان و هم گرانترین کفش کوهنوردی ارائه شود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.