تاریخ امروز:۱۸/۰۹/۱۴۰۰

راهنمای جامع و کامل در انتخاب و خرید عینک های آفتابی

عینک آفتابی

تشخیص عینک آفتابی زنانه از مردانه

باید مشخصات عینک زنانه و مردانه را بدانید. به عنوان مثل، عینک‌های آفتابی زنانه دارای زرق و برق و طراحی‌ ظریف هستند. اما عینک‌های آفتابی مردانه بیشتر دارای خطوطی صاف‌ و تزئینات کمتر نسبت به مدل‌ عینک های زنانه هستند.

عینک آفتابی

مشخصات کلی عینک آفتابی زنانه

یکی از بزرگ‌ترین و بارزترین ویژگی‌های‌ عینک‌های آفتابی زنانه، فریم‌های کوچک یا فریم‌های بزرگ با دسته‌های ضخیم و پهن آنها است.

عینک‌های زنانه را بزرگ طراحی می‌کنند تا این بزرگی باعث شود، صورت زنان کوچک و ظریف دیده شود.

در طراحی عینک آفتابی زنانه از خطوط منحنی زیادی استفاده میشود؛ این انحنا در همه جای فریم از بالای چشم‌ها گرفته تا نزدیکی دسته‌ها وجود دارد. خطوط منحنی با هدف بخشیدن فُرمی نرم، خمیده و لطیف به صورت زنان مورد استفاده قرار می‌گیرند و بر زیبایی چهره آنها اثر مثبت میگذارد.

نقش‌ و نگارهای زینتی روی فریم عینک و رنگ‌های روشن یکی دیگر از ویژگی‌ها در طراحی و تولید عینک‌های آفتابی زنانه است.

عینک‌های زنانه، رنگ‌های شاد مانند قرمز، صورتی، زرد و نارنجی دارند و خیلی کم پیش می‌آید که این رنگ‌ها را در یک عینک مردانه ببینید.

 

مشخصات کلی عینک آفتابی مردانه

قطعه‌ای کوچک بین دو عدسی عینک که آنها را به هم وصل می‌کند، پل نام دارد.

پهن و عریض بودن پل عینک بارزترین ویژگی مردانه بودن یک عینک آفتابی است.

دسته عینک‌های مردانه عموماً بلندتر از دسته عینک‌های زنانه است. چون که صورت مردها عریض‌تر و پهن‌تر  از صورت زن‌هاست.

عینک‌های مردانه عموماً خطوطی صاف‌ دارند و روی آنها نقش‌ و نگارهای تزئینی کمتری به چشم می‌خورد. در انتهای دسته برخی مدل عینک های مردانه هیچ نوع خمیدگی وجود ندارد.

عینک‌های مردانه در رنگ‌های متنوعی تولید و عرضه می‌شوند ولی بیشتر عینک‌های مردانه، رنگ‌های خنثی و مات دارند تا جلوه زیادی نداشته باشند. اغلب عینک های آفتابی مردانه به رنگ‌های مشکی، توسی، قهوه‌ای و طلایی هستند و کمتر عینک مردانه‌ای با طرح تزئینی وجود دارد.

عینک برای همه جنسیت‌ها

بیشتر برندها و فروشگاه‌های عینک و لنز، محصولات خود را به بخش‌های جداگانه‌ی مردانه، زنانه و بچه‌گانه تقسیم می‌کنند، ولی در میان محصولات آنها عینک‌های یونیسکس هم وجود دارد.

عینک‌های آفتابی یونیسکس (Unisex) ، عینک‌هایی هستند که برای همه جنسیت‌ها،شامل مردان، زنان و دگرباش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و فرقی نمی‌کند چه کسی از آنها استفاده میکند.

تفاوت اصلی عینک‌های آفتابی مردانه و زنانه به فرم چهره‌ی مردان و زنان مربوط است.

عینک زنان را بزرگ، پرنقش‌ونگار و رنگی می‌سازند تا به ظرافت چهره خانم‌ها جلوه‌ی بیشتری ببخشد.

عینک مردها را با دسته‌های بلند و با کمترین انحنا  طراحی می‌کنند تا جذابیت صورت مردان حفظ شود.

عینک آفتابی

عینک آفتابی متناسب با فرم صورت

انواع فرم صورت:

بیضی

گرد

مربع

مستطیل

لوزی یا الماسی

مثلث

قلبی

تشخیص فرم چهره علاوه بر انتخاب عینک مناسب، برای انتخاب استایل مو، نوع آرایش و حتی زیورآلات عالی و کاربردی است.

عینک‌های آفتابی در فرم‌های متنوعی طراحی و تولید می‌شوند که هر کدام از آنها برای برخی از فرم‌های صورت مناسب ترند.

عینک آفتابی مناسب صورت بیضی

فرم صورت بیضی جزو معمول‌ترین شکل‌های صورت است. صورت‌های بیضی شکل مثل یک تخم‌مرغ برعکس هستند. و فاصله‌ی پیشانی تا چانه‌ بیشتر از فاصله‌ی گونه تا گونه است. در صورت بیضی شکل عرض پیشانی تا حدودی بیشتر از عرض چانه می‌باشد. و فقط همین علت کافی است تا از صورت‌ های گرد متمایز شود.

از نظر تناسب چهره این نوع فرم صورت‌ جزو ایده‌آل ترین شکل‌ها هستند. اگر از فریم‌های عینک با عرض زیاد استفاده کنید، این تناسب حفظ می شود. عینک‌هایی با فریم نه خیلی باریک و نه خیلی پهن؛ مثل: عینک‌های کلاب‌مستر، خلبانی، ویفرر، چندضلعی، مستطیل، مربع و پروانه‌ای شکل برای صورت‌های بیضی شکل عالی به نظر می‌رسند.

عینک آفتابی مناسب برای صورت گرد

این فرم صورت به همان نسبت از گونه تا گونه عریض است تا از پیشانی تا چانه. این افراد اکثرا دارای پیشانی کوتاه و خط فک منحنی و بدون زاویه هستند. اگر می‌خواهید چهره شما باریک‌تر یا کشیده‌تر به نظر بیاید، از عینک‌هایی با فریم زاویه‌دار و باریک استفاده کنید.

از نظر انتخاب فریم هم هرچه عینک جنس فلزی‌تر و شکل باریک‌تری داشته باشد، به صورت حالت کشیده‌تری خواهد داد. عینک‌های خلبانی، پروانه‌ای، مربع و مستطیل شکل برای این فرم صورت‌ها فوق‌العاده خواهند بود.

عینک آفتابی

عینک آفتابی مناسب برای صورت مربع

صورت‌های مربعی‌شکل، خط فک تقریبا مستقیم و قوی دارند. عرض پیشانی آن‌ها تناسب خوبی با عرض گونه تا گونه‌ی آن‌ها دارد و می‌توان گفت طول و عرض چهره‌ی ‌آن‌ها به نسبت برابر خواهد بود.

اگر می‌خواهید چهره‌ی مربعی به نظر کشیده‌تر نمایان شود یا زاویه‌ی خط فک زیاد به چشم نیاید، از عینک‌هایی با فریم باریک استفاده کنید؛ عینک‌هایی که عرض بیشتری به نسبت طول دارند و فرم منحنی خوبی داشته باشند.

توجه داشته باشید که انحنا در فرم عینک از زاویه‌دار بودن چهره‌ی شما کم خواهد کرد. عینک‌هایی با فریم خلبانی، ویفرر، کلاب‌مستر، گرد، بیضی، گربه‌ای و پروانه‌ای شکل برای چهره‌هایی با فرم مربعی، مناسب خواهد بود.

عینک آفتابی مناسب برای صورت مستطیل

چهره‌های مستطیلی کشیدگی بیشتری نسبت به عرض صورت دارند. اکثرا فاصله‌ی گونه تا خط فک زیاد است و  بینی کشیده‌ای دارند. اگر می‌خواهید این کشیدگی را به حداقل برسانید و تناسب زیبایی را به نمایش بگذارید، از عینک‌هایی که دارای فریم با عمق بیشتر هستند استفاده کنید.

عینک‌هایی با دسته‌ی زیبا و تزیین‌شده، برای این افراد عالی خواهد بود و به عرض چهره‌ی آن‌ها می‌افزاید. پل عینک هرچقدر کمتر باشد، بینی را کوتاه‌تر نمایان می‌سازد. برای این نوع از فرم صورت هم بهتر است از عینک‌های زاویه‌دار استفاده نشود. و فریم‌هایی مانند خلبانی، ویفرر، کلاب‌مستر، گرد، چندضلعی، گربه‌ای، بیضی و پروانه‌ای شکل به نظر عالی خواهند بود.

عینک آفتابی

عینک آفتابی مناسب برای صورت لوزی یا الماسی

نادرترین نوع صورت، الماسی‌ها هستند. صورت‌های الماسی طول چشم و خط فک باریکی دارند و البته گونه‌هایی به‌نسبت عریض که ممکن است برجسته هم به نظر آید. برای این دسته از افراد عینک‌هایی با جزئیات زیاد و خطوط متمایز پیشنهاد می‌شود.

فریم‌های بدون لبه و گربه‌ای را حتما امتحان کنید. فریم‌های خلبانی، گرد، گربه‌ای و بیضی‌شکل برای صورت‌هایی با فرم لوزی یا الماسی جلوه‌ی زیادی خواهند داشت. این مدل از عینک‌ها عرض گونه تا گونه را کمتر به نمایش می‌گذارند و تمرکز را از چانه‌ی زاویه‌دار آن‌ها برمی‌دارد.

عینک آفتابی

عینک آفتابی مناسب برای صورت مثلثی

مثلث می‌تواند به دو صورت باشد، راس مثلث به سمت بالا یا بالعکس. در صورت پایین بودن راس مثلث بهتر است این فرم از صورت را در کنار مدل قلبی (که در پایین توضیح داده می‌شود) بگذاریم. اما فرم‌های صورت مثلثی با راس به سمت بالا، عرض پیشانی باریکی داشته و فاصله‌ی بین گونه تا گونه با چانه نسبتا زیاد است. برای اینکه عرض قسمت بالایی چهره را بیشتر جلوه دهیم، می‌توانیم عینک‌هایی با فریم تزیین‌شده یا با جزئیات بیشتر در نیمه‌ی بالایی فریم را امتحان کنیم.

عینک آفتابی مناسب برای صورت قلبی

صورت‌های قلبی یا مثلثی با راس به سمت پایین، با پیشانی عریض و چانه‌ای زاویه‌دار شناخته می‌شوند. در صورت‌هایی با فرم قلبی یک انحنای کوچک

در پیشانی قرار گرفته که چهره را کاملا شبیه به یک قلب نمایان می‌کند. فریم‌هایی با رنگ‌های روشن و نیمه‌ی عریض پایین یا استایل بدون فریم برای این افراد توصیه می‌شود. بهتر است فریم عینک آن‌ها خط مستقیم در قسمت بالا نداشته باشد. بنابراین فریم‌های خلبانی، چندضلعی، گرد، مربع، پروانه‌ای، ویفرر و حتی تا حدودی مستطیل شکل هم عالی خواهند بود.

عینک آفتابی

خرید اینترنتی عینک آفتابی مناسب انواع صورت

مسلما رفتن به یک فروشگاه و امتحان تنوع بالایی از عینک‌های موجود می‌تواند کار جذابی باشد. اما آیا تمامی عینک‌ها برای چهره‌ی شما مناسب و ایدئال هستند!؟ با تشخیص فرم چهره‌، اولین گام را در انتخاب یک عینک مناسب برداشته‌اید و می‌توانید حتی بدون امتحان کردن، بهترین عینک را برای صورت خود انتخاب کنید. بنابراین خرید اینترنتی عینک هم دیگر کار سختی نیست.

عینک‌های آفتابی، محافظان قوی

فوتوكراتيت (photokeratitis) سوختگی و آسيب قرنيه چشم است كه نام ديگر آن ماکوری برفی است. بيماری ای است كه با درد بسيار همراه است و اغلب در اسكی بازان ديده میشود.

در محافظت از بافت‌های اطراف چشم، عینک‌های آفتابی نقش مهمی دارند. البته عینک‌های آفتابی ای كه کاملاً استاندارد هستند. میتوانند احتمال ابتلا به سرطان‌های سلول‌های پايه‌ای پوست اطراف چشم و بينی را کاهش دهند.

عينک های آفتابی میتوانند روند پيری زودرس پوست اطراف چشم‌ها را متوقف كنند و از بروز چين و چروک اطراف چشم‌ها جلوگيری كنند. متخصصان پوست يادآوری میكنند كه كرم‌های ضدآفتاب را نه فقط در روزهای آفتابی بلكه در تمام روزهای سال استفاده کنید. حال متخصصان چشم توصیه می کنند كه استفاده از عينک آفتابی را نیز عادتی هر روزه كنيد.

عينک آفتابي استاندارد

براي محافظت از چشم‌هاي‌تان بايد بدانيد كه يك عينك آفتابي مناسب و استاندارد چه ويژگي‌هايي بايد داشته باشد و چگونه بايد يك عينك آفتابي مناسب خريد. عينك‌هاي آفتابي استاندارد عينك‌هايي هستند كه بتواند از چشم شما در مقابل اشعه‌هاي مضر آفتاب (به خصوص اشعه‌هاي ماوراي بنفش) محافظت كنند.  براي آنكه مشخص شود يك عينك آفتابي قدرت محافظت كامل در مقابل اشعه‌هاي ماوراي بنفش را دارد به آن نور ماوراي بنفش تابيده مي‌شود و در صورت محافظت كامل برچسب استاندارد به آن چسبيده مي‌شود.

شما بايد با استفاده از دفترچه‌هاي راهنماي برندهاي معتبر عينك‌هاي آفتابي بخريد كه داراي يك يا نمونه از اين ويژگي‌ها باشند:

۱- شيشه‌‌ها و لنزهاي عينك بتوانند ۹۹درصد تا صد درصد اشعه‌هاي ماوراي بنفش (uvb و uva) را جذب كنند .

۲- شيشه‌ها و لنزهاي عينك داراي قدرت بلوك‌كننده بودن با قدرت z80.3 باشد كه اين معيار مورد تائيد انجمن چشم‌پزشكي جهاني است.

۳- شيشه‌ها و لنزهاي عينك داراي قدرت محافظت uv 400 هستند اين يعني اينكه قدرت محافظتي در مقابل اشعه‌هايي با طول موج ۴۰۰ نانومتر را دارند كه اين به آن معناست كه حتي پايين‌ترين طول موج‌هاي اشعه ماوراي بنفش هم به چشم‌هاي‌تان نخواهد رسيد.

عینک آفتابی

شيشه‌هاي چه رنگي انتخاب كنيم؟

در مورد جذب اشعه‌هاي ماوراي بنفش رنگ شيشه‌ها و لنزهاي عينك آفتابي نقشي ندارد اما بدانيد كه تم رنگي شيشه‌هاي عينك آفتابي‌تان در تشخيص رنگي شما نقش مهمي ايفا مي‌كنند. بايد اين را بدانيد كه اگر عينك آفتابي با شيشه‌هاي زرد يا صورتي بزنيد بهتر است رانندگي نكنيد چرا كه در تشخيص درست چراغ‌هاي راهنماي ترافيك دچار مشكل خواهيد شد. اما شيشه‌هاي سبز و قهوه‌اي و خاكستري در مورد تفكيك رنگ‌ها تاثير چنداني نمي‌گذارند و براي همين براي رانندگي كردن انتخاب‌هاي مناسبي هستند.در مورد شيشه‌هاي دودي و سياه هم بايد گفته شود كه اين شيشه‌ها تاثيري در تفكيك رنگ شما ندارند اما اگر شيشه‌ها بسيار تيره باشند ممكن است در ديدن اشياي كوچك و جزئيات به خصوص در نور نه خيلي زياد دچار مشكل شويد.

گران‌تر بودن تضميني براي بهتر بودن لنزها و شيشه‌ها نيست

مهم‌ترين ويژگي عينك‌هاي‌ آفتابي لنزها و شيشه‌هاي آن است گران‌تر بودن نمي‌تواند تضميني براي كيفيت اين لنزها و شيشه‌ها باشد اما يادتان باشد كه حتما بايد ع ينكي با لنزها و شيشه‌هاي با كيفيت بخريد. يكي از ويژگي‌هاي مهم لنزها و شيشه‌ها تراش خوردن آنهاست كه بايد با كيفيت عالي باشد. دكتر جيمز ماتسن، پزشك ارشد دانشگاه كاليفرنيا يك راه ساده براي اطمينان يافتن از كيفيت لنزها يا شيشه‌ها پيشنهاد مي‌دهد: «شيشه عينك را با فاصله از چشمان خود بگيريد بعد سرتان را جلو و عقب ببريد، اگر در زمان جلو و  عقب بردن سر شكستگي در تصوير ديديد يعني لنزهاي عينك استاندارد نيستند و خوب تراش نخورده‌اند و نبايد آنها را بخريد.»

عینک آفتابی

اگر اهل شنا هستيد

اگر خيلي اهل شنا كردن و استخر هستيد يا اگر در زمستان‌ها هميشه به پيست‌هاي اسكي سر مي‌زنيد و عينك‌هاي مخصوص اسكي به چشم مي‌زنيد حتي عينك‌هاي آفتابي با شيشه‌هاي پولاريزه بزنيد تا نورهاي منعكس‌ شده از سطوحي مثل آب يا سنگفرش‌هاي خيلي صاف يا برف را جذب كند. همه كساني كه در تابستان زياد به استخر مي‌روند يا زمستان‌ها زياد اسكي مي‌كنند بايد عينك آفتابي پولاريزه داشته باشند اما خب اين عينك‌ها يك ايراد دارند؛ وقتي آنها را به چشم مي‌زنيد ديدن و خواندن آنچه روي تلفن همراه يا دستگاه‌هاي GPS شماست يا خواندن نوشته‌هاي دستگاه‌هاي ATM براي شما مشكل خواهد بود. در ضمن بهتر است عينك‌هاي پولاريزه‌‌اي بخريد كه داراي محافظت اشعه‌هاي ماوراي بنفش هم باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.